Yerden Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Yerden Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

ısıtma sistemleri arasında popülerliğini koruyan sistemlerden biri olan yerden ısıtma sistemlerinin kuşkusuz ki birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak her iyinin içinde bir kötünün olması gibi bu, yerden ısıtma sistemleri kendi içerisinde bazı olumsuzluklar, dezavantajlar da barındırmaktadır.

Yerden ısıtma sisteminin olumsuz yönleri

Yerden ısıtma sistemleri gerek sağladığı tasarruf gerekse estetik görünüm sayesinde sıklıkla tercih edilmektedirler. Ancak bu güzel yanların yanı sıra maalesef söz konusu yerden ısıtma sistemleri olunca bazı olumsuz yönler, dezavantajlar da bulunmaktadır. Bunlardan ilki dekorasyon konusudur. Her ne kadar yerden ısıtma sistemlerinin iç mekan tasarımlarını özgürleştirdiği söylense de aslında bu durum pek gerçeği yansıtmamaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinin donanımla olarak zemine gömülmesi bir özgürlük alanı yaratmakla birlikte maalesef o alanı istediğiniz gibi kullanamazsınız. Bunun iki nedeni vardır. İlki, tüm ısı kaynağı tabandan tavana doğru olduğu için hassas yapıdaki mobilyalarınızın yerden ısıtma sisteminin kullanıldığı bir mekanda zarar görmesi kaçınılmazdır. Tabii ki özel korumalarla bu zararın önüne geçebilirsiniz ancak günün sonunda bu özel korumalar da size ekstra maliyet getirmektedir. Mevzubahis yerden ısıtma sistemleri olduğunda bir diğer dezavantaj da halı kilim gibi istediğiniz yer döşemelerini kullanamayacak olmanızdır. Daha doğrusu etkin şekilde kullanamayacak olmanızdır. Çünkü tüm ısı kaynağı yerin altından tavana doğru süzüldüğü için yeri halı ve kilim gibi eşyalarla kapattığınızda ısı kaynağını engellemiş olursunuz Bu da yerden ısıtma sisteminizden tam verim almanızı engelleyen faktörlerden biri haline gelir.

Yerden ısıtma sistemlerinin tüm avantajlarına rağmen bir dezavantajı var ki bu da çoğu kişiyi bu sistemleri tercih etmekten alıkoymaktadır. Arıza ihtimali. Evet, arıza ihtimali. Kuşkusuz bütün ısıtma sistemlerinde arıza ihtimali, ileriki dönemde kullanım esnasında bozulma ihtimali var. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde bu sorun diğer ısıtma sistemlerine göre daha büyük bir sorun olmaktadır. Bunun nedeni tüm ısıtma donanımının zemine gömülmüş olması yani yerin altında, döşemenin altında olmasıdır. Bu da demek oluyor ki olası bir arıza durumunda yerden ısıtma sistemine müdahale edebilmek için ihtiyaç halinde yer döşemesinin sökülmesi demektir ki bu da kullanıcılar için hem ekstra temizlik hem de ekstra maliyet yükü demektir.

Genel Kültür