Whey Protein Tozu Nedir

Whey Protein Tozu Nedir

Whey Protein Tozu Nedir?

Spor yapanlar, kaslarını geliştirmek isteyen ve her gün bunun için çalışan bireyler, kaslarını geliştirecek proteinlere ihtiyaç duyar. Daha hızlı geri dönüş alabilmek için egzersizlerin yanı sıra destekleyici olarak Whey protein tozu da kullanılıyor. Elbette ki dünyada var olan her şeyin faydası olduğu gibi zararları da bulunuyor. Whey protein tozunun da hem faydaları hem de zararları vardır.

Whey Protein Tozu Faydaları

Peynir altı suyundan elde edilen whey, üretim sırasında kazein peynir altı suyunun ayrıştırılmasıyla elde edilen bir protein tozu türüdür. Whey protein tozu 9 temel amino asidin tümünü içerdiğinden, egzersiz sonrası azalan protein miktarını tamamlayabilecek tam bir protein deposudur.

  • Kilo vermeye yardımcıdır. Önemli ölçüde yağ kaybına neden olarak, yağsız kasların korunmasını sağlar.
  • Kanser önleyici özelliktedir. Whey protein konsantresi, bazı ülkelerde kanser tedavilerinde kullanılıyor.
  • Kolesterolü önemli bir ölçüde düşürerek, normal seviyelerinde kalmasını sağlar.
  • Astım hastalığına iyi gelen Whey protein tozu, bağışıklık sistemini geliştirerek astımı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Whey Protein Riskleri

Peynir altı suyu proteinlerinin tehlikeleri arasında yüksek dozlarda tüketilmesi halinde mide ağrıları ve kramplara yol açabiliyor. Whey protein tozunun hammaddesi süt olduğundan, süte alerjisi olan kişilerin aynı zamanda peynir altı suyuna da alerjisi olması göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Ortalama dozlarda, peynir altı suyu proteini tipik olarak herhangi bir olumsuz olaya neden olmuyor. Bununla birlikte, çok yüksek dozlarda tüketmek ise; mide ağrılarına, kramplara, iştah azalmasına, mide bulantısına, baş ağrısına ve tükenmişlik sendromuna neden olabilir.

Tutarlı ve yüksek dozlarda peynir altı suyu proteini aynı zamanda ciddi şekilde sivilcelenmeye yol açabiliyor.

Whey protein tozu, besin değeri açısından yerine başka bir alternatif konulabilecek bir protein bir beslenme şekli değildir ve ne yazık ki yerine konulabilecek eş değerinde doğal bir besin bulunmuyor.

Doğru dozlarda ve gerekli zamanlarda kullanılması halinde size fayda sağlayacak takviyeler için uzman spor eğitmeni Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir, hem egzersiz olarak hem de dıştan destek alabileceğinizin gıdalar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Spor