Tenis Maçlarında Geçerli Olan Ve Kullanılan Terimler Nelerdir

Tenis Maçlarında Geçerli Olan Ve Kullanılan Terimler Nelerdir

Tenis spor dalına özel olan birçok terim ve kavram vardır. Ace, Antisipasyon, Avantaj, Arka Çizgi, Ayak Hatası, Basit Hata, Çapraz Vuruş, Çizgi Hakemi, Deuce olmak üzere birçok sözcük tenis sporunda kullanımdadır. Bu sözcükler tenis maçlarında ya da tenis oyunlarında kullanılan kavram ya da terimlerdir. Bu terimler ise oyuncuların ve hakemlerin kullanmış olduğu kavramlardandır. Maçta herhangi bir şeyin belli olabilmesi, belirlenmesi veya bir hatanın ifade edilmesi için bu tür kavramların kullanılması oldukça doğru ve verimli olacaktır.

Tenis Maçlarında Servis Atışı Nasıl Gerçekleşir?

Tenis maçlarında gerçekleştirilen servis atışı maçı başlatan, maçın başlangıcı olan atışlardır. Servis atışını maçın başında, başlanmadan önce takımlardan veya oyunculardan bir tanesi yapar. İlk servis atışının hatalı olabilmesi durumunda ikinci kez servis atışının yapılabilmesi mümkündür. Servis atışı için bir elde tenis topu yer alırken diğer elde ise raketin yer almış olması gerekir. Topu havaya atmış olan kolun yukarıya uzanılarak atış pozisyonunda hazır olması ve vuruşun gerçekleştirilmesi atışı doğru kılmaya amaçlayan bir pozisyon olacaktır. Teniste yapılan servis atışında topun hiçbir şekilde döndürülmemesi gerekir. Tutuş, hazır pozisyon, ritim kullanmak, vücudun döndürülebilmesi ve hareketin devamı olmak üzere aşamaları olan bir atıştır. Aşamalar ve adımlar devamlılığında yapılan bu atış başarılı bir atış olabilmesi sağlanacaktır.

Tenis Sporu Dünya Üzerinde Nasıl Bir Gelişim Göstermiştir?

Tenis sporu dünya üzerinde hâkim olan ve tüm ülkelerde maç, turnuva düzenlemesi oluşturulan bir spordur. Tenis, 13 ile 14.yüzıllardan itibaren dünyada oynanmakta olan bir spor dalıdır. Global ve olimpik bir spor olan tenis sporunu Türkiye’de, Türkiye Tenis Federasyonu yönetimini sağlamaktadır. Tenisin kökeni ve etimolojisi incelendiğinde ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmış olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklarda ise tenis sporunun ilk olarak Meksika’da Toltec yerlileri tarafından oynandığı da belirtilenler arasındadır. Tenis sporu Fransa ülkesinde “Avuç İçi Oyunu” olarak nitelendirilmiş olan bir spor dalıydı. Daha sonralarda ise ülke içinde de yayılmaya başlaması halinde halk ile beraber tüm dünyaya yayılım göstermiş olan bir spor dalıdır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor