Tenis Hakkında Merak Edilenler

Tenis Hakkında Merak Edilenler

Tenis sporu, top ve raket ile iki kişi arasında ya da ikişer kişilik takımlar arasında oynanılan olimpik bir spor şeklidir. Kökleri orta çağ tarihine dayanmaktadır. Günümüze kadar keyifle oynanan bu spor olimpiyat sporu olarak her yaştan ve her seviyeden oyuncuyu barındırır. Tenis kortları profesyonel maçlarda belirli bir ölçü içerisinde yapılmalıdır. Ancak çim, ahşap ya da kil gibi zeminlerde de oynanmaktadır. Tenis oyunu hem kadın hem de erkek oyunculara eşit ödeme yapan ilk spor dalı olarak bilinir. Tenis oyuncuları her zaman beyaz giymek zorundadır. Dünyada bilinen en büyük tenis statı ABD’de bulunan Arthur Ashe Stadyumu olarak bilinmektedir. En uzun süren tenis maçı süresi 11 saat 5 dakika iken en kısa tenis maçı süresi ise 23 dakikadır. Tenis kortlarının türleri farklılık gösterdiği için her kort oyuncuları uyum sağlamak açısından hakim olduğu kortlarda daha iyi oynamaktadır. Bu yüzden her tenis sporcusunun başarılı ya da başarısız olduğu saha şekili birbirinden farklılık gösterir. Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis Sporu Kuralları Nelerdir?

Olimpik bir spor türü olan tenis oyununda belirli önemli kurallar bulunmaktadır. Tenisin oynanıldığı alana kort ismi verilmiştir. Kort ölçüleri 23,77 uzunluğuna ve 10,97 metre genişliğe sahiptir. Bu sahanın tam ortasında da 1,07 metre yüksekliğine sahip file bulunur. Ayrıntılı olarak tenis kuralları şu şekildedir;

  • Servis kullanılırken, topun fileye takılması durumunda ya da top alandan çıkarsa faul sayılır. İkinci defa servis hakkı tanımlanır. İkinci defa da aynı hata gerçekleşirse servis hakkı karşı oyuncuya geçer.
  • Servis atışı sıra ile oyuncular arasında değişikliğe uğrar. Sırayla gerçekleşir.
  • İlk servis atışı soldan, ikinci servis atışı da sağdan atılmak zorundadır.
  • Tenis 3 ya da 5 setlik oyunlar halinde oynanılır.
  • Rakip tarafından diğer rakibe doğru atılan top rakibin topa vurmasından önce atıldığı sahanın içerisinde seker ise, oyuncu topa vuramazsa, oyuncu topa vurduktan sonra top fileye çarpar ise, oyuncu topa vurulduktan sonra tenis topu kort dışına çıkarsa ya da top oyuncunun vücuduna değerse, top rakete birden fazla kez değerse, raket fileyi geçerse, faul gerçekleşir ve atış tekrarı yapılır.
Spor