Koronavirüs aşısından önce ve sonra alkol tüketilirse ne olur?

Koronavirüs aşısından önce ve sonra alkol tüketilirse ne olur?

Aşı uygulaması tüm Türkiye genelinde devam ederken aşı öncesi ve sonrası dikkat edilecekler de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Ayşe Willke Topcu, aşı yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra alkol tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

3 gün öncesi ve 10 gün sonrasına dikkat

3 gün öncesi ve 10 gün sonrasına dikkat!

Aşının koruyuculuk düzeyi açısından dikkatli olmanın önemli olduğunu ifade eden Prof.Dr. Willke Topcu, “Benim tıbbi donanımıma göre aşı yaptırmadan 3 gün öncesinden aşı yaptırdıktan 10 gün sonrasına kadar alkol tüketilmemesi gerekiyor.

Kanda alkol olduğunda aşı etki edemiyor

Kanda alkol olduğunda aşı etki edemiyor

Aşı yapıldığında vücudun bağışıklık sistemi hücreleri devreye giriyor ve o virüse karşı bağışıklık sağlayan maddeler üretiliyor. İşte bu hücreler, kanda alkol olduğunda olay yerine gidemiyor.

Alkol, bağışıklık sistemi hücrelerinin göçünü bozuyor. Dolayısıyla alkol aşının etkinliğini azaltabilir” diye konuştu.

Alkol, koronavirüs hastalığının seyrini nasıl etkiliyor

Alkol, koronavirüs hastalığının seyrini nasıl etkiliyor?

Aşının koruyuculuğunun yanı sıra alkol tüketiminin hastalığın seyrini de etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Willke Topcu, “Literatürde erkekler için haftada 12 defadan fazla, kadınlar için haftada 8 defadan fazla içki içenler ağır içici olarak kabul ediliyor. Ağır içicilerde hem hastalık daha ağır seyrediyor hem de aşının etkinliği düşük oluyor.

Alkol koronavirüsten korur mu

Alkol koronavirüsten korur mu?

Bazı kişiler el antiseptiklerinin içinde alkol olduğu için alkol tüketilmesinin koronavirüsü öldüreceğini düşünüyor. İşin aslı öyle değil. El antiseptiklerinin içinde en az yüzde 60 oranında alkol bulunuyor.

Alkolün virüsü öldürebilmesi için bu kadar yüksek yoğunlukta olması lazım. Halbuki insan vücudunda binde 4 oranında alkol olduğunda insan ölüyor.

Bu kadar yüksek miktarlara çıkmaya imkan yok. Alkol, vücudun immün sistemindeki hücrelerinin hareketini azaltıyor. İmmün sisteminin görev yapmasını bozuyor.

Böyle olunca da koronavirüs hastalığına yakalanmak daha kolay oluyor. Alkol alındığında sorumluluk duygusu azalıyor ve tedbirler de alınamayabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: buhaberi.com

Sağlık