Fransa Açık Tenis Şampiyonası

Fransa Açık Tenis Şampiyonası

Fransa Açık Tenis Şampiyonası

Fransız Açık – veya Fransızca olarak kısaltıldığı şekliyle Coupe de France – Fransa’nın Paris kentindeki Stade Roland-Garros’ta düzenlenen yıllık tenis turnuvasıdır. Her yıl düzenlenen dört Grand Slam turnuvasından biridir ve Fransız Tenis Federasyonu (FFT) tarafından yürütülür ve yönetilir. Turnuvanın sloganı ‘Kazanıyormuş gibi oyna, oynadığın gibi kazan’. Bu, Üçüncü Fransız Cumhuriyeti sırasında Fransız şair Henri Desiré Landru tarafından yazılan bir şiirden geliyor. Hayatın talihsizlik payı olduğunu kabul ederken, yurttaşlarına hayatı dolu, dolu yaşamaları için ilham vermek istedi. Tenis raketi bu süreçte önemli bir ekipmanıdır.

Roland Garros bulvarından sonra Roland-Garros adını taşıyan Fransa Açık, her yıl bir erkekler ve bayanlar tekler yarışmasının yanı sıra karma bir çiftler yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, ön eleme turlarında tek erkekler ve bayanlar müsabakaları ile erkekler ve bayanlar çiftler müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl dünyanın en iyi sekiz erkek ve kadın oyuncusu bu turnuvaya katılır. Yarışma, Paris’in batı yakasında bulunan kırmızı toprak kortlarda gerçekleşir. Tenis ayakkabıları oyuncular bu alanda avantajlar sağlar.

Fransa Açık Tenis Turnuvası

2015’ten beri, Fransa Açık kırmızı toprak kortlar yerine doğal çim kortları kullanıyor. Daha önce, dört Grand Slam turnuvasının tamamı aynı tür çim kullanılarak aynı mekanda kırmızı toprak kortlarda gerçekleştirildi. Roland Garros’ta oynamak için kullanılan çimler Kuzey Amerika’dan ithal edildi, diğer çimler ise diğer Grand Slam turnuvalarında oynamak için kullanıldı. Ancak, 2015’ten beri, Fransa Açık tüm tenis müsabakaları için doğal çim kortları kullandı. Oyun yaralanmalarını azaltmak için, bu iyileştirilmiş tenis kortlarını yalnızca tesis bünyesinde sağlık personeli bulunan uluslararası tenis federasyonları kullanabilir. Oyuncular tenis çantaları ekipmanına önem gösterir.

Fransa Açık, her yıl 27 Mayıs Pazar ve 10 Haziran Pazar günleri arasında yapılır. Bu dönem, Fransa’da oyuncuların yılın bu zamanında en iyi oyunlarını kortlara getirmelerine olanak tanıyan bahar mevsimine denk gelir. Buna karşılık, kış mevsimi genellikle Fransa’da Kasım’dan Mart’a kadar sürer. Bu dönem Kuzey Amerika’da sonbahara tekabül ediyor ama Avrupa’da yaz mevsimini etkilemez. Yaz mevsimi olarak bilinen bu dönemde hava genellikle daha sıcaktır ve fiziksel aktiviteye daha elverişlidir. Bu süre zarfında sadece kırmızı toprakta oynamak daha fazla yaralanmaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda oyuncular hem ısı hem de egzersiz nedeniyle daha kolay yorulur.

Spor