Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği bilgisayar yazılımı kullanılarak yapılan gülüş tasarımı işlemindeki uygulamaları ele alan bir diş hekimliği alanıdır.

Bu uygulama için ilk olarak bireyin üç boyutlu ağız içi tarayıcısı ile gerekli ölçüleri bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Sonrasında da gülüş tasarımı için gerekli olan diğer uygulama aşamalarına geçilmektedir.

Ağız içi tarayıcı oldukça hassas ölçüler yapar. Kişinin daha ayrıntılı görünümlerini aktarmak için de farklı profillerden fotoğrafları çekilir. Bunlar da yine bilgisayar ortamına aktarılır.

Bu sayede birey her türlü açıdan gelecekte sahip olacağı gülüş tasarımının kendisinde nasıl görüneceğini görme imkanı elde etmiş olur. Bu son teknolojik uygulamada hiçbir durum hasta için bir sürpriz teşkil etmez.

Hasta kendisi ile ilgili her türlü duruma müdahale etme şansı elde etmiş olur.

Dijital Diş Hekimliği Avantajları

Dijital diş hekimliği uygulamasının sağladığı avantajlar şu şekildedir:

  • Hastaların tedavi süresi eski dönemlere göre daha hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • Kişiye özel gülüş tasarımı yapılabilmektedir. Bu sayede en doğal gülüş görünümü elde edilir.
  • Kişinin ölçülerini almak çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ele alınabilmektedir.
  • Hata yapılması ihtimali en aza indirgenmiştir. Tedavilerden çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Dijital Diş Hekimliği İşlem Basamakları

Dijital diş hekimliği işlem basamaklarından ilki kişinin optik bir cihaz yardımı ile tüm ölçülerinin taranarak bilgisayara aktarılması şeklindedir.

Sonrasında görüntü üç boyutlu bir hale getirilir ve diş hekimi nasıl bir tasarım yapacağı ile ilgili durumları dijital ortamda ele alır.

Tasarlama işi tamamlandıktan sonra hastanın kendisinden görünüm konusunda görüşleri alınır. Beğenmediği durumlar üzerinde değişiklikler yapılır ve tamam diyene kadar değişikliklere devam edilir.

Tasarım aşaması bittikten sonra uygulama aşamasına geçilir. Artık arzu edilen gülüş estetiğinin sağlanması için diş hekiminin planladığı zirkonyum kaplama, dental implant, porselen kaplama, diş taşı temizliği, çürük tedavisi, pembe estetik gibi kişide var olan tüm sağlık sorunları tedavi edilerek istenilen görünümün elde edilmesi adına gerekli malzemeler kullanılır.

Sonuç olarak en başta dijital diş hekimliği uygulamaları ile tasarlanan görünüm %100 elde edilir. Bu alanda Türkiye’nin en gelişmiş alanı ise İstanbul Diş Klinikleri alanıdır.

Sağlık