Detayları İle Tenis Sporu

Detayları İle Tenis Sporu

Tenis, belli kuralları içeren bir spordur. Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışır. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır. Tenis bir olimpiyat sporu olup her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır. Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür. Kortların önemli uzunluk ölçüleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Kort Özellikleri

  • Tenis kortu dikdörtgendir. Tenis kortları 23,77m (78 feet) uzunluğunda ve 10,97m (36 feet) genişliğindedir.
  • Tekler müsabakası için genişlik 8,23 m (27 feet)‘dir.
  • Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm’dir.
  • Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir.

Servis Atışı

  • Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
  • Doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
  • Top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki fleksörleri çalıştırarak sırta kapalı şekilde alınır.
  • Dirsekten yukarıya doğru yükselen topa, omuzdan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayak yanına indirilerek vuruş tamamlanır.

Teniste Turnuvalar

Amerikan Açık Tenis Turnuvası sert kortlarda; Fransa Açık Tenis Turnuvası toprak kortta; Wimbledon çim kortlarda ve Avustralya Açık ise sentetik kortlarda oynanır. Bu turnuvaların dışında başka turnuvalar da düzenlenmektedir. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30 ve 40 şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Bir set 6 oyundan oluşur. Teniste, özel turnuvalar hariç erkeklerin maçında toplamda 5 set ve bayanların maçında toplamda 3 set oynanır. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu bir set kazanmış olur.

Spor